Borowina jest to peloid organiczny będący produktem próchnienia roślin, który po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą tworzy papkę mającą właściwości lecznicze.
„Uzdrowisko Horyniec” posiada naturalną borowinę leczniczą typu niskiego, ze złoża „ Podemszczyzna ”. Lecznicze zastosowanie zabiegów borowinowych opiera się na kompleksowym działaniu czynników:
Cechą fizyczną horynieckiej borowiny jest:
Dzięki tym czynnikom następuje silne przegrzanie organizmu przy słabym odczuwaniu ciepła przez organizm. Przy miejscowym zastosowaniu borowiny wzrost temperatury tkanek jest ograniczony do części ciała poddanej zabiegowi. Zawarte składniki organiczne i nieorganiczne takie jak: białka, cukry, aminokwasy, celuloza, substancje humusowe wywierają odpowiednie działanie biologiczne: przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz pobudzające funkcjonowanie jajników i macicy. Miejscowe przegrzanie tkanek powoduje zwiększenie metabolizmu komórkowego co prowadzi do likwidacji ognisk zapalnych. Wskutek pobudzenia termoreceptorów występuje silne pocenie. Z potem zostają wydalone substancje szkodliwe dla ustroju: sole, tłuszcze, cholesterol, kwas moczowy. Kompleksowe właściwości borowiny wywierają też efekt przeciwbólowy, rozkurczowy na mięśnie gładkie.
„Uzdrowisko Horyniec” oferuje okłady borowinowe całkowite i częściowe. Okłady wykonuje się przy użyciu papki borowinowej zawierającej około 80 – 85% wody. Na kozetce kładzie się najpierw podkład, składający się z kolejno ułożonych warstw: koca, folii. Na folię nakłada się warstwę ogrzanej papki borowinowej o grubości 4 – 5 cm i temp. ok. 42°C, według wskazań lekarza. Następnie kładzie się pacjenta, jego ciało otacza się podobnej grubości warstwą borowiny i zawija folią i kocem. Czas trwania takiegookładu borowinowego wynosi od 10 – 15 minut. Po zabiegu spłukuje się borowinę natryskiem, następnie obowiązuje co najmniej godzinny wypoczynek w wypoczywali w pozycji leżącej.
Wskazania do stosowania okładów borowinowych
Przeciwwskazania