Aktualności Zdrojowe

Uzdrowiskowi Partnerzy

2011-05-09 11:50

Gmina Horyniec- Zdrój zawarła 6 maja br. umowę partnerską o współpracy z uzdrowiskowym miastem Morsztyn na Ukrainie. Umowę podpisali Burmistrz Morszyna  Rusłan Ilnicki oraz Wójt Horyńca-Zdroju Ryszard Urban. Umowa zainicjowana została możliwością złożenia wspólnego wniosku z programu współpracy transgranicznej. Partnerzy zainteresowani są możliwością rewitalizacji parków uzdrowiskowych w obu miejscowościach. Następnym etapem współpracy będzie sporządzenie i złożenie wspólnego wniosku. Po podpisaniu umowy Burmistrz Morszyna i towarzyszące mu osoby zwiedzili Dom Zdrojowy i zapoznali się z ofertą „Uzdrowiska Horyniec” Sp. z o.o. W trakcie wizyty  Członek Zarządu ds. Finansowych „Uzdrowiska Horyniec” Dorota Czyż i Burmistrz Morszyna Rusłan Ilnicki wstępnie omówili możliwości podjęcia współpracy między „Uzdrowiskiem Horyniec” Sp. z o.o., a sanatoriami z Morszyna.

Morszyn, to przedwojenne Polskie uzdrowisko leżące  u podnóża Karpat w dawnym województwie stanisławowskim, obecnie obwód lwowski. W połowie XIX wieku odkryto tam pokłady borowiny i wód gorzkich ze źródła św. Bonifacego  o unikalnym na skalę europejską składzie chemicznym. Jako kurort Morszyn rozkwitł w latach 1920 – 1939 i wśród galicyjskich kurortów Truskawca i Niemirowa, Morszyn-Zdrój stanowił najbardziej elegancki i nowoczesny ośrodek leczenia uzdrowiskowego: otyłości, schorzeń wątroby, kamic, nieżytów dróg żółciowych, schorzeń żołądka, nieżyty, nadkwasoty, schorzenia dróg moczowych: kamica nerkowa i inne. W czasach ZSRR Morszyn był znany jako wzorcowy kurort Związku Radzieckiego.
Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości leczą się tam ofiary czarnobylskiej katastrofy, obywatele Ukrainy, Rosji, a ostatnio Morszyn ponownie odkryli Polacy.

Wróć

Wszystkie aktualności